Okul Öncesi Sınavsız Geçiş Üniversiteleri

Ülkemizde uygulanan sınavlardan biri de Dikey Geçiş Sınavıdır. Bu sınavla 2 yıllık MYO diploması olan öğrenciler 4 yıllık başka bir bölümde lisans tamamlayabiliyorlar. Artık bu sınavlar olmadan da pek çok genç uzaktan eğitim sayesinde doğrudan lisans tamamlama kayıtlarını yaptırabiliyorlar. Avrupa’da pek çok üniversite Türk gençlerine hiçbir sınav olmadan dikey geçiş yapabilme imkanı tanıyor. Okul Öncesi Sınavsız geçiş üniversiteleri sayesinde artık taban puan derdi de, sınav derdi de ortadan kalkıyor. Memleketinden uzaklaşmadan, istediği yabancı üniversitede İngilizce dersler gören, sınavlara da online olan katılabilen gençler hem ailelerini yükten kurtarıyor, hem de masrafları minimumda olduğundan sıkıntı çekmiyorlar.

Okul Öncesi sınavsız geçiş üniversiteleri içinde dünyanın en saygın okulları da bulunuyor. Bosna Hersek Uluslararası Travnik Üniversitesi de bunlardan biri. Gençler Bosna Hersek’in pek çok üniversitesine sınavsız lisans tamamlama programları için başvuruda bulunabildikleri gibi, aynı zamanda Ukrayna’daki üniversitelerin kontenjanlarından da yararlanabiliyorlar. Ukrayna Odessa Hümaniter Üniversitesi gibi sayısız okul öğrencilerin 2 yıllık MYO diplomaları ile başvurularını kabul ediyor. Bosna Hersek ve Ukrayna dışında, Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Kosova, Belarus ve Moldova gibi ülkelerde de pek çok üniversiteye başvuru ve kayıt işlemleri yapılabiliyor.

Avrupa Kredi Transfer Sistemi Faydaları

Bu ülkelerdeki üniversitelerde Bologna Eğitim Kriterleri hakimdir. AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) de olduğu için gençler yıl kaybı yaşamaz, doğrudan 3.sınıftan derslerine başlayabilirler. Daha önce 2 yıllık eğitimlerinde gördükleri derslerden ise muaf tutulurlar. Dersler ve sınavlar İngilizce yapılmakta olduğu için sıkıntı yaşanmaz. Uzaktan eğitim alarak lisans tamamlama programına dahil olan öğrenciler evlerinden ayrılmadan, işlerini devam ettirerek de 4 yıllık lisans mezunu olabilirler. Okulların eğitim masrafları da diğer Avrupa üniversitelerine, hatta ülkemizdeki pek çok eğitim kurumuna kıyasla oldukça düşüktür. Genellikle 1500 Dolar civarında başlayan eğitim harçları gençlere de, ailelerine de yük olmaz. Okul öncesi sınavsız geçiş üniversiteleri aynı zamanda istenirse iki bölümde birden okuma şansı da sunmaktadır.

Alınan mavi diplomalar ülkemizde de, dünyanın diğer ülkelerinde de geçerlidir. YÖK tarafından tanınan bu diplomalarla daha saygın, daha kariyer odaklı bir gelecek planlaması yapabilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek başvuru tarihler geçmeden ve kontenjanlar dolmadan siz de hemen kaydınızı yaptırabilirsiniz. Eğer 2 yıllık MYO mezunu olduğunuza dair diplomanız varsa, 25 yaşını henüz doldurmadıysanız, tam teşekküllü resmi bir kurumdan sağlık raporunuz da varsa hemen başvuru ve kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!